18.03.2009 20:13
Vědám a umění věnovali staří Řekové a Římané velkou pozornost, většina novodobých vědeckých poznatků i způsobů uměleckého vyjadřování má domov v antickém starověku. Věda i uměníměly své patronky v podobě Múz.
Tak ve starém Řecku vznikl chrám Múz, pojmenovaný Múseion, tedy jakési sdružení lidí, kteří se pod jejich ochranou věnovali vědám a umění. Toto označení se pak přeneslo i na budovy, které začaly k tomuto účelu sloužit. Tak už na počátku 3. století př. Kr. vzniklo známé Múseion v Alexandrii, které bylo po řadu století střediskem antické vědy, tedy jakousi akademií a vysokou školou zároveň. Konaly se zde i přednášky, různá bádání a vědecké experimenty, byly zde i pitevny.
Tak začaly počátky sběratelství. Památky se vystavovaly v chrámech, lázních, knihovnách, palácích boháčů. Ve středověku bývaly ctěny antické památky a relikvie svatých, které nemívaly ani tak vysokou uměleckou cenu, jako spíše osobitost a mimořádnost. Postupně vznikaly specializované kabinety na zámcích renesančních nebo barokních vladařů nebo velmožů, jak světských tak církevních. Ty se pak většinou staly jádrem dnešních velkých muzeí. Ne všechny však byly odborně organizovány, někde byly památky podřízeny reprezentační a dekorativní úloze jejich majitelů. Soustavné muzejnictví je možné počítat až od 19. století.
V současné době už existují muzea, která vlastní nejenom tisíce předmětů, ale i exemplářů nesmírné historické hodnoty. Řada uměleckých a kulturně-historických dokladů minulosti byla sice vytržena ze svého původního prostředí, tím ale byla v podstatě zachráněna před zničením různými přírodními živly, ale také lidským vandalstvím. Dnes jsou součástmi muzeí vedle stálých expozic také výstavní síně, kde se prezentují časové výstavy. Jsou většinou věnovány historicky aktuálním událostem a bývají perfektním zdrojem poučení o naší minulosti.
Takže, neváhejte a vstupte…
Autor: zne
Staňte se redaktory našich stránek a přidejte svůj tip
Svátek má Petr
Soustřeďte se na to, kam chcete jít, nikoli na to, čeho se bojíte.
Náhled tisku | Vytisknout | Nahoru
2008 – 2009 © Prague Tip | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: c10.cz