Česká premiera 17.9.2009 – Koprodukční film ČT Lištičky

25.07.2009 23:13

Koprodukční film ČT Lištičky bude soutěžit v rámci MFF Benátky 2009 Praha (Pressweb) – Světová premiéra právě dokončeného filmového debutu režisérky Miry Fornay Lištičky se uskuteční na letošním 66. mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách.

Česká premiera 17.9.2009 – Koprodukční film ČT Lištičky

Drsný snímek s motivem úniku před nevypovězenou minulostí, ale hlavně sesterské lásky a odpuštění, byl vybrán do soutěžní sekce debutů 24 International Film Critics´ Week (Settimana Internazionale della Critica – SIC).

Dnes to oznámili na tiskové konferenci organizátoři tohoto nejstaršího a jednoho z nejvýznamnějších světových filmových festivalů. Nejen pro debutující tvůrce filmu Lištičky, ale i pro celý mladý český a slovenský film je to mimořádný úspěch a naděje, neboť do této soutěžní sekce je každoročně vybráno maximálně 7 filmových debutů z celého světa.

Koprodukční film České televize nebyl vybrán do některé ze soutěžních sekcí tohoto legendárního mezinárodního filmového festivalu poprvé. Připomeňme, že například v loňském roce se díky své umělecké kvalitě na benátský festival dostal koprodukční film ČT Venkovský učitel režiséra Bohdana Slámy.

Vedlejší sekce Critics´ Week byla založena již před 24 lety jako nezávislá sekce mezinárodního filmového festivalu v Benátkách ve stejné tradici jako Critic´s Week v Cannes nebo na Berlinale. Všechny celovečerní režijní debuty prezentované v oficiálním výběru 66. MFF Benátky 2009 včetně filmů uváděných v rámci 24 International Film Critics´Week budou soutěžit o cenu Benátský Lev Budoucnosti známou též jako Cena Luigiho de Laurentiise („Premio Venezio Opera Prima – Luigi de Laurentiis Award)" dotovanou 100 000 dolary.

Česko-slovensko-irský film Lištičky, který se odehrává v Dublinu, bude mít českou distribuční premiéru 17. září 2009. Vznikl v produkci Samson films Ltd. (IR), Cineart TV Prague (ČR), Miras, s.r.o. (SR) a koprodukci i/o post a Česká televize. V hlavních rolích: Réka Derzsi (SR) – Alžběta, Rita Banczi (SR) – Tina, Aaron Monaghan (IR) – Steve, Jitka Josková (ČR) – Ducky, Jonathan Byrne (IR) – Travis, Christopher Simpson (UK) – Jeff, Nicholas Pinnock (UK) – Mike. Dále hrají Bredan McCormac (Irsko), Dana Pribulová (SR), Cathy Belton (Irsko), Petra Nesvačilová (ČR) a další. Se scenáristkou a režisérkou Mirou Fornay na filmu spolupracovali Tomáš Sysel (ČR) – kamera, Jan Vlček (ČR) – výprava, Jan Němec (ČR) – zvuk, Hedvika Hansalová (ČR) – střih, Tadeáš Věrčák (ČR), Aaron Goldberg (USA) – hudba. Film se natáčel v Čechách (v okolí Prahy), v červenci a srpnu 2008 v Irsku (Dublin, Bray) a na začátku září v Čechách.

Proč název Lištičky? „Není to magický nebo čistě metaforický prvek filmu. Lišky opravdu v Dublinu (stejně jako v jiných irských i anglických městech) žijí. Tím, jak se rozšiřovalo město, byly vytlačovány ze svého přírodního prostředí. Migrovaly za potravou. Lišky se postupně přibližovaly do měst, začaly tam žít, asimilovaly se, což tak trochu připomíná osudy našich hrdinů – nejen našich holek, ale i příběh Mika, Travise nebo Jeffa. Já jsem měla v Londýně své dvě lišky, které jsem obden krmila. A navíc, metafora Lištiček je skvělá – bylo zajímavé objevovat, jak se v extrémních situacích mohou stát lišky i z nás. Film Lištičky je proto také o liškách v nás, nejen v ženských postavách," říká režisérka Mira Fornay.

Více informací: www.listicky.cz

Ladislav Šticha
Tiskový mluvčí ČT

Česká Premiera 17.9. 2009

Autor: zne

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět ostatním!

Česká premiera 17.9. 2009 - Koprodukční film ČT Lištičky


Přidejte svůj komentář k tipu - váš názor nás zajímá

 

Tipy čtenářů

Staňte se redaktory našich stránek a přidejte svůj tip

Nástroje

Odebírejte naše RSS RSS kanál

Dnes je 21.06.2024

Svátek má Alois

Citát pro dnešní den

Komerční sdělení

Získejte novou profesi !

Nabízíme poslední volná místa v masérském kurzu


www.sweb.cz

Náhled tisku | Vytisknout | Nahoru

2008 – 2009 © Prague Tip | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: c10.cz