Divadlo Praha - v Ponci vystoupí čeští umělci působící v Holandsku

01.12.2010 19:34

Dva pro české diváky spíše experimentální tanečně-divadelní večery tvůrců, kteří působí dlouhodobě v Amsterdamu připravilo v prosinci pro diváky divadlo Ponec. Jedná se o poslední představení v tomto roce, která budou uvedena v rámci projektu T. VAR, který si klade za cíl podpořit uvádění projektů českých umělců působících v zahraničí.

Prosinec 2010 divadlo Ponec

Na začátku prosince, ve středu 8. 12. 2010, se představí čtyři tvůrci – Jan Bárta, Kateřina Dietzová, Deimion van der Sloot a Eva Šusová – v komponovaném večeru s názvem frikce dalších. Tato tanečně-divadelní performace je založena na dialogu tvůrců (2 tanečníci, 1 divadelní performer a 1 grafik), které spojuje fascinace formou a procesy samotné umělecké tvorby. Téma frikce jako místa, kde se rodí aktivita, kde vzniká umělecká myšlenka, zpracovávají každý svým vlastním způsobem. Autoři přitom společně dekonstruují samotný proces tvorby díla, zabývají se strukturou díla a tím, v jaké chvíli vzniká na jevišti frikce, to jedinečné, co přitahuje zájem publika. „To, co tvoříme, je experimentální pro nás, zkoušíme nové věci novým způsobem.

Otevíráme divadelní scéně formy, které přispěly k tvorbě jednotlivých částí, avšak netoužíme po nálepce experimentální, protože to vzbuzuje jistá očekávání,“ říká Deimion van der Sloot. „Slovo experimentální lze použít pro všechny diváky, kteří hledají pojmenování ještě předtím, než představení uvidí. Já bych však tuto potřebu pojmenovávat doporučila oddálit až po zhlédnutí,“ dodává Eva Šusová. „Základem večera jsou dvě části, které jsou na sobě nezávislé, mají jiné téma i jiné obsazení, ale hledáme společný dialog, principy si vzájemně propůjčujeme a koncept celého večera děláme dohromady. Dalo by se říct, že pracujeme nezávisle na společném a společně na nezávislosti,“ vysvětluje Kateřina Dietzová k procesu tvorby.

V druhé polovině prosince, v sobotu 18. 12. 2010, uvede v české premiéře Klára Alexová svou nejnovější inscenaci, zvukově-pohybovou báseň Shapeless States of Karla. Při vzniku tohoto díla byly autorce sny materiálem k tvorbě. „Sny jsou prožitky k pocítění toho, kdo ve skutečnosti jsme a kde se nacházíme. Kde je ale náš výchozí bod? Zabývám se mechanismem letu mých myšlenek k bodu, ve kterém má fantazie, jako potenciální nová realita, šanci se rozvíjet. Snažím se přenést snový vjem na jeviště, které je tolik spjato s vnímáním času 'tady a teď',“ doplňuje ke svému dílu Alexová. Klára Alexová vystudovala obor Mime na De Theaterschool v Amsterdamu a v současné době spolupracuje s taneční skupinou NNT, která sídlí v holandském Groningenu.

V rámci stejného večera vystoupí i íránská choreografka Setareh Fatehi se svým sólovým kusem Born in 19-04-1984, který by měl být jakýmsi autoportrétem lidí, jejichž existence je zobecňována jen proto, že žijí své životy ve stejné, politicky komplikované situaci. „Žijete-li v Íránu, je politika nutně nevyhnutelnou součástí vašeho života. Pokud se v ní neangažujete a situace se zhoršuje, nesete svůj díl odpovědnosti. Nemáte zkrátka na vybranou. Můj styl oblékání i styl života jsou chtě nechtě vyjádřením mých politických postojů,“ dodává choreografka.

Vstupenky za 90 Kč a 160 Kč v předprodeji v divadle Ponec a za 120 Kč / 190 Kč v den konání představení a dále v předprodeji na pokladně divadla v Celetné a v sítích Ticketpro a Ticketstream. Více na www.divadloponec.cz


 

Autor: TZ: Divadlo Ponec

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět ostatním!

Přidejte svůj komentář k tipu - váš názor nás zajímá

 

Tipy čtenářů

Staňte se redaktory našich stránek a přidejte svůj tip

Nástroje

Odebírejte naše RSS RSS kanál

Dnes je 19.06.2024

Svátek má Leoš

Citát pro dnešní den

Komerční sdělení

Získejte novou profesi !

Nabízíme poslední volná místa v masérském kurzu


www.sweb.cz

Náhled tisku | Vytisknout | Nahoru

2008 – 2009 © Prague Tip | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: c10.cz