Galerie Rudolfinum – Georg Baselitz, 10. 9. do 6. 12. 2009

16.08.2009 00:17

Výstava Georg Baselitz / 1960–2008 představuje široký průřez Baselitzovou malířskou tvorbou, zachycuje všechny její fáze a přibližuje malířův osobitý styl, který přes všechny experimenty zůstává vždy věrný předmětnému vyobrazení reality.

Galerie Rudolfinum – Georg Baselitz, 10. 9. do 6. 12. 2009

Galerie Rudolfinum přináší od 10. 9. do 6. 12. 2009 inspirativní pohled na dílo jednoho z nejvýznamnějších německých malířů, Georga Baselitze (nar. 1938).

Nic na tom nemění ani fakt, že od roku 1969 staví motiv – figuru, předmět na hlavu. Metoda převráceného zobrazení byla nejdůslednějším krokem Baselitzovy tvorby. Touto metodou znejisťuje naše vidění, znejisťuje také ideu perspektivně budovaného obrazového prostoru.

Baselitz vytváří obrazy spontánně, jeho energická malba a nekonvenční obrazové kompozice se vymykají zákonitostem a vylučují jakékoliv formy kategorizace. Vývojem formy jeho díla od „idolů" k „novým typům", od „lomových maleb" k „těm, co stojí na hlavě„, od „prstové malby“ k „Ruské malbě" až nakonec k sérii „Remixů", Georg Baselitz dokazuje, že je vždy možné odkazovat na nové cesty a metody malby, třebaže tento výtvarný žánr bývá často prohlašován za vyčerpaný.

Malířské dílo Georga Baselitze nebylo v České republice dosud samostatně vystavováno; bylo zastoupeno značně sporadicky jen na několika společných výstavách. Přitom on sám – jako čelný představitel neoexpresionismu (vedle např. A. R. Pencka a Anselma Kiefera) – ovlivnil celou řadu našich umělců. Baselitzovo dílo je často vystavováno, zúčastnil se několika nejprestižnějších světových výtvarných přehlídek (documenta, benátské bienále) a je nositelem mnoha výtvarných cen.

Poznámka
K výstavě byl vydán katalog, který bude v prodeji v Galerii Rudolfinum.

 http://www.galerierudolfinum.cz

Zdroj: TZ Galerie Rudolfinum

Autor: zne

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět ostatním!

Přidejte svůj komentář k tipu - váš názor nás zajímá

 

Tipy čtenářů

Staňte se redaktory našich stránek a přidejte svůj tip

Nástroje

Odebírejte naše RSS RSS kanál

Dnes je 21.06.2024

Svátek má Alois

Citát pro dnešní den

Komerční sdělení

Získejte novou profesi !

Nabízíme poslední volná místa v masérském kurzu


www.sweb.cz

Náhled tisku | Vytisknout | Nahoru

2008 – 2009 © Prague Tip | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: c10.cz