Jediná hudební hudební kapela na světě, která při koncertech atakuje všechny smysly!

03.09.2009 16:45

VIENNA VEGETABLE ORCHESTRA – Palác Akropolis čtvrtek 17. září 19,30. Housle z pórku, píšťalka z mrkve, bonga z celeru, trubka z okurek a paprik a nebo bicí vyrobené z dýně.

Jediná hudební hudební kapela na světě, která  při koncertech atakuje všechny smysly!

To jsou fantastické hudební nástroje, jež patří do arzenálu 12ti členného vídeňského zeleninového orchestru neboli Vienna Vegetable Orchestra, který se 17. září poprvé představí v Praze.

Experimentátoři, kteří povýšili hudební koncert na gurmánský zážitek, přivezou svoji vegetariánskou show do Paláce Akropolis, kde vystoupí v rámci tradičních večerů EuroConnections. Jejich koncert nabídne unikátní hudební zážitek pro všechny smysly. A to včetně chuťových pohárků. Po koncertě se totiž ze všech zvláštních nástrojů vyrobených kapelou uvaří polévka, kterou Vienna Vegetable Orchestra nabídne publiku. Neobvyklý gurmánsko-hudební večírek doplní hravý domácí projekt DVA z Hradce Králové, kteří si za své originální debutové album Fonók vysloužili nominaci na cenu Anděl.

Vídeňský zeleninový orchestr – hudba, která zachutná
Vienna Vegetable Orchestra vypadá na první pohled jen jako recesistická sešlost. Nicméně stovky koncertů, které hudebníci odehráli po celé Evropě nebo třeba v Číně dokazují, že jde více než jen o pouhou hudební kuriozitu. Ostatně orchestr vydal i dvě regulérní dlouhohrající desky – Gemise (1999) a Automate (2003) a nedávno se dočkal zremixování svých skladeb od hvězd klubové scény na kolekci Remixed (2008). Největší síla orchestru však pochopitelně tkví v koncertech, na nichž nenásilně učí publikum vnímat hudbu novým způsobem. Úspěšně dokazují, že uchu lahodné zvuky se mohou skrývat ve věcech, kde by je nikdo nehledal. Na živo si kromě vlastních kompozic rádi vystřihnout například i slavný Pochod Radeckého nebo klasiku Radioaktivitat od Kraftwerk. Všechno pochopitelně jen s pomocí svých neobvyklých zeleninových nástrojů.

Hudebně-kulinářský orchestr vznikl v roce 1998 a sešlo se v něm jedenáct umělců nejrůznějších oborů od hudebníků, básníků, malířů, designérů až k architektům. Spojovala je touha dělat něco neobvyklého, něco co by překročilo hranice zavedených uměleckých žánrů. Uměleckými díly už jsou samotné zeleninové nástroje, na jejichž zhotovení si kapela vždy vyhrazuje 6 hodin. Na každé vystoupení si orchestr vyrábí nové nástroje a proto je i každý jejich koncert unikátní.

Ještě než nastoupí na pódium zeleninová brigáda z Vídně, představí se publiku v Paláci Akropolis dvojice DVA z Hradce Králové. Těžko lze mezi domácími interprety najít někoho vhodnějšího, s Vienna Vegetable Orchestra je spojuje láska k neobvyklým zvukům, dadaisticky hravá estetika i neobvyklý smysl pro humor. V jejich originální produkci lze zaslechnout beatbox, ohlasy cirkusových či kabaretních písní, tango, pop i laptopové experimenty. Sami svoji hudbu popisují jako „folklórní písně neexistujících národů" a k její neuchopitelnosti přispívá i fakt, že písně jsou zpívané v jejich vlastním jazyce. Loňské debutové album Fonók vydané na značce Indies Scope je vystřelilo mezi špičku domácí alternativní scény a zaznamenalo ohlas i za hranicemi. Po zásluze figurovali mezi nominovanými na cenu Anděl v kategorii alternativní hudby.

Večírek Euroconnections 17. září s Vienna Vegetable Orchestra a DVA určitě uspokojí i ty nejnáročnější hudební gurmány.

Zelenina, kterou si objednali ke své produkci:
20 lilků (co největších!!!)
12 okurek (dlouhých a rovných)
1 kg francouzských zelených fazolí
3 kg sušených fazolí
150 mrkví (50 větších než 20 cm a 70 menších, 30 malých)
2 hlávkové zelí
6 kapust kadeřavých
3 velké dýně (co největší!!!)
20 pórků
25 rajčat (střední velikost)
5 trsů petržele
10 bílých ředkví (dlouhé a tlusté)
3 zelené saláty
8 celerů (kořeny, co nejdelší)
6 celerových natí
6 velkých zelených paprik
6 velkých červených paprik
7 velkých zelených paprik
10 cuket (malé a střední velikosti)
3 kg cibule
4 kg brambor
slupky z cibulí


Více informací:
Vienna Vegetable Orchestra – www.gemueseorchester.org/DVA  - www.2dva.czwww.myspace.com/hudba2


Audio a video:
ukázky z alba Automate v MP3 -
http://www.gemueseorchester.org/…d2_cut01.mp3


http://www.gemueseorchester.org/…d2_cut02.mp3

krátký dokument o Vienna Vegetable Orchestra na YouTube –
http://www.you­tube.com/watch?v=hpfYt7v­RHuY

Nové album DVA – Kollektt8 zdarma ke stažení -
http://www.2dva­.cz/kollektt8­.html

Napsali o koncertech Vienna Vegetable Orchestra:

„Hudba, která vám přistane na jazyku."
Deutsche Welle, květen 2005

„Hraní s jídlem ještě nikdy nepřineslo tak fantastické výsledky (…) Koncert byl skutečně zážitkem pro všechny smysly, poté co ke konci produkce vůně celeru a cibule naplnila sál a šťávy ze strouhaných potravin pošpinily oblečení hudebníků. (…) Jejich snaha se však vyplatila, koncert odhalil návštěvníkům tajemství rytmů skrytých pod povrchem věcí."
The Strait Times, Singapur, červen 2006

„Město, které si všichni spojují se Straussem a Schubertem znovu zanechalo otisk ve světě vážné hudby. Stalo se tak díky seskupení, které o sobě tvrdí, že je prvním zeleninovým orchestrem na světě."
Scotland on Sunday, září 2004


Předprodej lístků v  kavárně Paláce Akropolis.
350,– Kč v kavárně Paláce Akropolis
390,– Kč  na místě

Autor: zne

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět ostatním!

Přidejte svůj komentář k tipu - váš názor nás zajímá

 

Tipy čtenářů

Staňte se redaktory našich stránek a přidejte svůj tip

Nástroje

Odebírejte naše RSS RSS kanál

Dnes je 21.06.2024

Svátek má Alois

Citát pro dnešní den

Komerční sdělení

Získejte novou profesi !

Nabízíme poslední volná místa v masérském kurzu


www.sweb.cz

Náhled tisku | Vytisknout | Nahoru

2008 – 2009 © Prague Tip | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: c10.cz