Rebelující dámy české hudby 2011 - Marta Töpferová

05.03.2011 08:23

Špičková zpěvačka latinskoamerické hudby Marta Töpferová přijede v březnu z USA a představí písně ze své nové desky "The Other Shore", i výběr z předchozích alb. Na koncertě zazpívá ve třech jazycích – v češtině, angličtině a španělštině.. Hudební doprovod zajistí trojice skvělých českých muzikantů: kytarista David Dorůžka, basista Tomáš Liška a bubeník Martin Novák. Máme se na co těšit!

Marta Töpferová

Marta Töpferová je jednou z nejlepších zpěvaček a písničkářek své generace. Od dětství se věnovala zpěvu klasické a lidové hudby v pěveckých sborech v Čechách a ve Spojených státech amerických. Po emigraci do USA v roce 1987 se Marta naučila nejen anglicky, ale i plynně španělsky a časem  se z ní stala vynikající umělkyně a skladatelka latinskoamerické hudby. London Times popsal Martu jako "jednu z nejpůvabnějších interpretů lidové hudby Latinské Ameriky". Zatím vydala čtyři alba ve španělštině, převážně složená z vlastní tvorby: "Trova" (2009 World Village), "Flor Nocturna" (2006 World Village), "La Marea" (2005 World Village), "Sueno Verde" (2003 Circular Moves) a sbírku českých, moravských a slovenských lidových písní s názvem "Homage To Homeland" (2002 vlastní produkce).
Jako stálá tvůrčí síla na hudební scéně v New Yorku spolupracovala s těmi nejlepšími hudebníky z oblasti jazzu, latinskoamerické a vážné hudby. Díky této zkušenosti ve své  tvorbě unikátně mísí různé styly. Kromě písní ve  španělštině a češtině začala v poslední době skládat písně v angličtině a na jaře roku 2011 vyjde její nové CD s názvem "The

Other Shore" (Druhý Břeh). Tyto nové písně čerpají inspiraci nejen od známých písničkářů jako je Američanka Tracy Chapman (nar.1964) či britský folkař Nick Drake (1948 – 1974),  ale bystré ucho zaslechne i vliv českých lidových písní a rytmické základy latinskoamerické hudby. Od svého průniku na mezinárodní scénu stihla Marta Töpferová procestovat Evropu, Spojené Státy, Kanadu, Argentinu a Thajsko. Vystupovala na tak významných místech jako je Queen Elizabeth Hall v Londýně, Blue Note v New Yorku a World Music Festivalu v Chicagu.

Hudební cesta Marty Töpferové je úzce spjata s jejím jedinečným životním příběhem. Po dlouholetém hledání, jak na pódiu co nejlépe  představit svou “trojjazyčnou osobnost”, konečně nachází trojici vynikajících muzikantů, kteří ji doprovodí na deseti březnových koncertech po České republice. Turné začíná 19. března na Moravě, přes východní Čechy se přesune do Prahy a skončí na severu republiky.

čtvrtek 24. 3. 2011, 19.30 hod., Velký sál Městské knihovny v Praze

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Vstupenky za 240,- Kč jsou k dostání v pokladně Městské knihovny v Praze
a síti Ticketpro a Ticketportal.
Více info na www.taktika-muzika.cz, www.martatopferova.com , www.mlp.cz
facebook: Taktika Muzika, Rebelující dámy české hudby

V cyklu REBELUJÍCÍ DÁMY ČESKÉ HUDBY během jara ještě vystoupí:

Bára Hrzánová & Condurango: čtvrtek 12. května 2011, 19:30 hod., Velký sál Městské knihovny
Kapelu Condurango založilo na počátku 80. let několik studentů herectví na pražské DAMU. Už tehdy je inspiroval zvuk skupiny Nerez a latinskoamerické rytmy. Do jisté míry i Marsyas a moderní český folk vůbec. Současnou tvář kapely tvoří sestava, která je stabilní z počátku 90. let. Vedle Báry Hrzánové (zpěv, percussion, trubka)  ji tvoří Vladimír Kosík (zpěv, kytara, harmonika, percussion), Ivo Novák (kytara, zpěv) a Míla Šikola (violoncello).
 
Iva Bittová a Čikori: úterý 31. května 2011, 19:30 hod., Divadlo Hybernia
Důstojným zakončením jarního cyklu bude vystoupení jedné z nejvýraznějších osobností naší hudební scény Ivy Bittové s „akustickou hudební společností“ Čikori. Iva Bittová umí chodit v mnoha hudebních žánrech, alternativou počínaje, přes jazz, rock až po klasickou hudbu. Hrála na mnoha místech po celém světě, kateřinskou jeskyní v Moravském krasu počínaje a koncertem v Carnegie Hall konče. Její pražský koncert v Divadle Hybernia bude natáčet Česká televize.

Cyklus koncertů REBELUJÍCÍ DÁMY ČESKÉ HUDBY vznikl ve spolupráci umělecké agentury Taktika Muzika s Městskou knihovnou v Praze. Koná se každoročně ve Velkém sále Městské knihovny v Praze, letos proběhne již osmý ročník. Cílem projektu je představit kultivovanému publiku současnou tvář ženské hudební scény nejrůznějších žánrů a popularizovat tak tvorbu více či méně známých ženských hudebních osobností. Projekt se též snaží zasadit českou současnou hudbu do kontextu hudby zahraniční a prezentovat jejich vzájemné prolínání či originální syntézu: ke koncertování jsou zvány české umělkyně žijící v zahraničí (Marta Töpferová) či naopak zástupci jiných národnostních menšin a cizinky žijící u nás (Tonya Graves, Suí Vesan, Al-Yaman, Ridina Ahmed, Tara Fuki a další). Cyklus se soustředí také na popularizaci tvorby začínajících interpretek. Po boku zavedených kolegyň vystoupila např. talentovaná zpěvačka Tereza Staňková s kapelou Techtle Mechtle či šansoniérka Ema Márová. V rámci projektu se představila již celá řada vynikajících umělkyň, například Lenka Dusilová, Radůza, Vladivojna La Chia, Kaprálová kvartet, Lenka Filipová, Ida Kelarová, Vesna Vaško Cáceres, Pavla Kapitánová, Alice Bauer, Pavla Milcová, Dagmar Andrtová-Voňková, Zuzana Michnová, Jana Kratochvílová a mnoho dalších.

Dramaturgem přehlídky a moderátorem večerů je muzikolog Aleš Opekar, vedoucí redakce jazzové a populární hudby stanice Český rozhlas 3 – Vltava, autor mnoha knih o hudbě a také spoluautor dokumentárního seriálu „Bigbít“, mapujícího počátky rockové hudby v bývalém Československu.

Na projektu spolupracuje i Hudební oddělení Městské knihovny, které propaguje cyklus mezi čtenáři. Cílovou skupinou jsou především studenti středních a vysokých škol a tradiční návštěvníci kulturních programů Městské knihovny v Praze, které zajímá soudobá česká hudební kultura v širším společenském kontextu. Koncerty však hojně navštěvují i rodiny s dětmi a senioři, kterým vyhovuje klidné a čisté prostředí knihovny a také přijatelné vstupné. Část vstupenek vždy agentura věnuje zdravotně postiženým spoluobčanům.

Mediálními partnery projektu jsou tradičně Český rozhlas 3 – stanice Vltava a Radio BEAT.

Autor: TZ: ex voto

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět ostatním!

Přidejte svůj komentář k tipu - váš názor nás zajímá

 

Tipy čtenářů

Staňte se redaktory našich stránek a přidejte svůj tip

Nástroje

Odebírejte naše RSS RSS kanál

Dnes je 30.03.2023

Svátek má Arnošt

Citát pro dnešní den

Není umění nikdy nespadnout, ale vždy se znovu zvednout.

Komerční sdělení

Získejte novou profesi !

Nabízíme poslední volná místa v masérském kurzu


www.sweb.cz

Náhled tisku | Vytisknout | Nahoru

2008 – 2009 © Prague Tip | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: c10.cz