Nové muzeum - v Praze vznikne nejmodernější železniční muzeum v Evropě

11.05.2010 18:13

Parní vlaky v Praze. V centru  hlavního města vzniká nové atraktivní železniční muzeum. Bezmála dvě století starý areál bývalé železniční výtopny na Masarykově nádraží se chystá na rozsáhlou rekonstrukci. Na jejím konci bude stát moderní muzeum s efekty, na které jsou zvyklí návštěvníci v největších světových metropolích.

ilustrační foto

Podrobné plány přestavby objektu ve správě Národního technického muzea na železniční muzeum zveřejňuje nová studie funkčního využití lokomotivního depa v centru Prahy.

„Kde jinde vyprávět příběh železnice, než v prostorách, které jsou samy historickou kronikou české železnice. Po rozsáhlé obnově kolejiště a funkčních parních strojů bude prezentována autentická atmosféra vývoje fenoménu železniční dopravy přímo v centru hlavního města,“ vyzdvihuje unikátnost technické památky ředitel Národního technického muzea Horymír Kubíček, pod které plánovaná výstavba Železničního muzea spadá.

Jeden den na železnici: Vůně páry, efekty střídání dne a noci

Nejcennější ze sto padesáti kolejových vozidel ve sbírce Železničního muzea budou mít v depu Masarykova nádraží své místo. Expozice budou rozmístěné na sedmi místech ve dvoupodlažních budovách a ve venkovním areálu. Celý trojúhelníkový prostor budov spojí skleněné zastřešení a zelené nádvoří s  odpočinkovou plochou.

„Chystané expozice zmapují jednotlivá historická období, ale zaměříme se také na budoucnost. Lákadlem bude především hala parních strojů v chodu, kde návštěvníci ucítí vůni páry a olejů nebo stráví jeden zrychlený den na železnici. Ten bude věrně simulovat každodenní dopravní situace na kolejích i se světelnými a zvukovými efekty,“ přibližuje plány Horymír Kubíček.

Rozsáhlá sbírka Železničního muzea NTM, která je podle odborníků jedna z nejkvalitnějších na světě, umožní postavit ojedinělou historickou kroniku železnice přímo v centru turistického ruchu. Vystavěné exponáty představí kolejovou dopravu od prvopočátku v padesátých letech 19. století, přes tzv. „ velkou horečku“, anabázi vojáků na ruské frontě až po současnost. Jako ukázka nejmodernějšího vývoje bude nainstalována replika pokladny z nové odjezdové haly hlavního pražského nádraží.

 

Autor: TZ Commservis.com

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět ostatním!

Přidejte svůj komentář k tipu - váš názor nás zajímá

 

Tipy čtenářů

Staňte se redaktory našich stránek a přidejte svůj tip

Nástroje

Odebírejte naše RSS RSS kanál

Dnes je 15.07.2024

Svátek má Jindřich

Citát pro dnešní den

Komerční sdělení

Získejte novou profesi !

Nabízíme poslední volná místa v masérském kurzu


www.sweb.cz

Náhled tisku | Vytisknout | Nahoru

2008 – 2009 © Prague Tip | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: c10.cz