Mincovna vyrazila nový svatováclavský dukát

22.12.2009 06:40

Praha 21. prosince (PROTEXT) Vzácnou novinku, legendární svatováclavský dukát, uvádí v těchto dnech na český numismatický trh společnost Zlaté mince-numismatika. Dukát se svatým Václavem slavil velké úspěchy už za dob první Československé republiky a mezi sběrateli je dodnes vysoce ceněn.

Věříme, že tato zlatá medaile, připomínající hlavního patrona české země, udělá radost nejen odborníkům, ale také všem, kdož se sbíráním vzácných mincí a medailí teprve začínají,“ uvedl Jaroslav Tomanec ze společnosti Zlaté mince-numismatika.

Návrh pro českou korunu

Nový Svatováclavský dukát razí Česká mincovna podle předlohy akademického sochaře a medailéra Vladimíra Oppla. Zajímavostí je, že prvotní návrh lícní strany, který umělec zpracoval již v roce 1993, byl původně určen pro českou oběžnou korunovou minci. „Líc zobrazuje profil svatého Václava v přilbici, který je nyní nově doplněn o dvojité písmeno W,“ popsal autor Vladimír Oppl. Rub dukátu zdobí meč v kříži s ústředními heraldickými motivy českých zemí: orlicí a dvouocasým lvem. Okraj kopíruje nápis: NEDEJ ZAHYNOUTI NÁM NI BUDOUCÍM.

Pouze v omezeném počtu

Svatováclavský dukát je ražen v přísně limitované sérii. V luxusním provedení proof, sběrateli nejvíce hodnoceném, je počet limitován pouhými pěti sty exempláři. V provedení označovaném jako běžná kvalita, jich pak Česká mincovna vyrazí 3000 kusů.

Návrat k tradici

Svatováclavské dukáty byly první zlaté mince Československa. Šlo o obchodní mince, které stejně jako medaile neměly stanovenu nominální hodnotu. Vydání prvního svatováclavského dukátu se setkalo s velkým zájmem československé veřejnosti a jen těch nejmenších, jednodukátů, bylo v letech 1923-1939 prodáno na čtyři sta tisíc! V období ohraničeném lety 1929-1939 byla ražba rozšířena i o větší 5ti a 10ti dukáty. Tyto ražby získaly oblibu po celém světě, a tak není divu, že se svatováclavské dukáty razily pro účely mezinárodního obchodu i v roce 1951.

V roce 1923 se dukát se svatým Václavem prodával za tržní cenu 120 korun a byl oblíbeným dárkem k nejrůznějším příležitostem. Dnes se cena těchto historických mincí pohybuje od 6000 do 9000 Kč, dle zachovalosti a ročníku. Ty nejvzácnější se pak dají získat pouze dražbou na aukcích.

Autor: zne

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět ostatním!

Přidejte svůj komentář k tipu - váš názor nás zajímá

 

Tipy čtenářů

Staňte se redaktory našich stránek a přidejte svůj tip

Nástroje

Odebírejte naše RSS RSS kanál

Dnes je 29.02.2024

Svátek má Horymír

Citát pro dnešní den

Velikost každého štěstí se měří jeho ztrátou.

Komerční sdělení

Získejte novou profesi !

Nabízíme poslední volná místa v masérském kurzu


www.sweb.cz

Náhled tisku | Vytisknout | Nahoru

2008 – 2009 © Prague Tip | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: c10.cz