Výstava – Dřevo krásných stromů, Martin Patřičný, Národní zemědělské muzeum Praha, od 30. 9. 2009 do 30. 6. 2010

22.08.2009 23:08

Motto: „Být se dřevem je jako jít do kostela v božíhodovém obleku a zároveň cítit ticho a klid domova. Dřevo, tolik proměnlivé, se zatím nemění. Je jednou z mála našich dnešních jistot.“

Výstava – Dřevo krásných stromů, Martin Patřičný, Národní zemědělské muzeum Praha,  od 30. 9. 2009 do 30. 6. 2010

Pod názvem Dřevo krásných stromů představuje Národní zemědělské muzeum Praha  
poprvé dílo  Martina Patřičného, umělce pracujícího se dřevem.  Jak sám autor uvádí, 
„doba dřevěná stále trvá a  tenhle náš zřejmě nejstarší „lidský" materiál bude ukazován, 
chválen, veleben i uctíván snad ve všech svých podobách – od kolébky až po rakev".

 Výstava je především o dřevě.  Přináší ukázky „těla" více než čtyřiceti našich známých stromů a     také stovky exponátů – od obyčejné dřevené kuličky až k velkému reliéfu…

Nabízí možnost dotýkat se dřeva, přivonět k němu, sestavit kostky, namalovat hlavičku loutky, říznout si do dřeva i potěžkat blízkost, tušit domov… Účast přislíbila i řada „Dřevěných" hostů.

M. Patřičný si už před léty, první velkou výstavou pod názvem „Dřevo krásných stromů" (v letech 1998 – 99 pro Národní muzeum v Praze), svými knihami o dřevě a  televizním dokumentem „Kus dřeva ze stromu" (s Bedřichem Ludvíkem, 2007, Nadace Dřevo pro život), nastavil laťku opravdu vysoko. Přijďte se přesvědčit, zda a jak své pověsti  dostál.

Národní zemědělské muzeum Praha, které výstavu ve spolupráci s autorem a svými pobočkami připravilo, pro ni poskytlo velký sál v prvním patře hlavní budovy v Praze na Letné (Kostelní 44, Praha 7), o rozloze téměř 500 m2. K výstavě bude vydán katalog a její součástí budou komentované prohlídky a interaktivní program.

 Martin Patřičný  (1955)  Martin Patřičný se narodil v roce 1955 v Praze. Řemeslu se vyučil soukromě u svého strýce (řezbářství a soustružení dřeva). Po maturitě na gymnáziu prošel celou řadou zaměstnání (prodavač, aranžér, řidič, skladník, dřevorubec atd.). Zhruba od roku 1988 se plně věnuje výtvarné práci se dřevem. Žije a pracuje v Debrně u Kralup nad Vltavou.

OCENĚNÍ: European Prize for Fine Arts ( The European Union od Arts ), Solidarite Culturelle Francaise Medaille de Vermeil, Medaille Bronze – Art – Decorarif ( Federation Nationale de le Culture Francaise ).

Autor: zne

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět ostatním!

Martin Patřičný - Dřevo krásných stromů


Přidejte svůj komentář k tipu - váš názor nás zajímá

 

Tipy čtenářů

Staňte se redaktory našich stránek a přidejte svůj tip

Nástroje

Odebírejte naše RSS RSS kanál

Dnes je 21.06.2024

Svátek má Alois

Citát pro dnešní den

Komerční sdělení

Získejte novou profesi !

Nabízíme poslední volná místa v masérském kurzu


www.sweb.cz

Náhled tisku | Vytisknout | Nahoru

2008 – 2009 © Prague Tip | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: c10.cz