Výstava Moje Evropa se představí v centru DOX

31.08.2009 17:16

Po bruselské premiéře bude expozice ke zhlédnutí v Centru současného umění DOX od 7. října do 18. listopadu.

Výstava Moje Evropa se představí v centru DOX

Moje Evropa

Díla čtyřiceti + 1 současných českých tvůrců z oblastí současného umění, architektury a designu představí výstava „Moje Evropa". Vybraní autoři vyjádřili výtvarnými prostředky svůj osobní pohled na pojem Evropy a evropského společenství

 Kurátorka projektu výtvarnice a designérka Eva Eisler oslovila čtyřicet českých umělců, designérů a architektů s tím, aby se pokusili vyjádřit své chápaní Evropy a svého vztahu k evropskému organismu – společenství.

 Individuální pohledy umělců na Evropu zapadají do konceptu Evropského roku tvořivosti a inovací vyhlášeného Evropskou unií na rok 2009. Po úspěšném uvedení v Bruselu se výstava nyní přesouvá do Centra současného umění DOX za Entropou. „Moje Evropa je projekt, který v sobě kultivuje pohledy osobností z různých oblastí současného umění , architektury a designu. Tento koncept přímo odpovídá poslání centra DOX, tedy překračování hranic mezi jednotlivými obory", řekl Leoš Válka, ředitel centra DOX.

 „K výběru autorů pro výstavu Moje Evropa jsem přistoupila s myšlenkou vytvořit společenství silných osobností tvořících v rozličných profesních oblastech umění, architektury a designu, kteří se chopí jednotného tématu a vytvoří dílo, tvarově i obsahově v mnoha případech vybočující z jejich běžné praxe. Umělci přitom zachovali vlastní výrazový styl a tímto dílem vyjádřili své chápání Evropy a svůj vztah k Evropskému projektu," popisuje myšlenku výstavy její organizátorka, kurátorka a architektka instalace Eva Eisler.

Kurátorka projektu záměrně vyzvala zdánlivě nesourodou skupinu od nejmladších umělců, ještě studentské generace, až po významné, světově uznávané osobnosti. Vytvořila jednotný celek, aby tak koncepčně vyjádřila myšlenku Evropské unie, jako ještě nedokončeného puzzle z individuálních kaménků, které dohromady pomalu skládají budoucí evropskou jednotu.

Svůj vztah ke starému kontinentu mohli čeští architekti a designéři vyjádřit zcela dle svých představ. Petr Nikl vytvořil například brýle snění, architekti Josef Pleskot a Jan Kaplický jsou na výstavě zastoupeni jemným šperkařským uměním. Z dalších umělců, kteří se do projektu zapojili, jmenujme například Veroniku Bromovou, Milana Caise, Václava Cíglera, Federica Diaze, Jiřího Kovandu, Tomáše Medka, Jakuba Nepraše, Rudolfa Netíka, Jiřího Pelcla, Maxima Velčovského, i samotnou autorku výstavy, Evu Eisler..

Základním zadáním pro každého autora bylo vytvoření objektu či šperku, jehož rozměry neměly překročit v žádném směru půl metru. Objekty jsou umístěny v lineárně uspořádaných vitrínách o celkové délce 25 metrů, v instalaci, která připomíná stacionární vlak. Výběr autorů napovídá, že uvnitř „vlaku" vznikne dynamický dialog, který bude prezentovat kolemjdoucím jak estetickou, tak názorovou rozmanitost. Výsledkem je překvapivě soudržná kolekce individuálních děl, která svědčí nejen o názorové, nýbrž hlavně tvůrčí různorodosti a individualitě jejích autorů. Nedílnou součástí výstavy je nástěnná instalace fotografické dokumentace, kde je každý z autorů zastoupen jedním stěžejním dílem, pro zdůraznění primárních činností autorů a pro vytvoření další roviny obsahové konfrontace.

Centrum současného umění DOX chystá k výstavě i doprovodný program včetně besedy s Evou Eisler, která se koná 18. listopadu v rámci cyklu Český design „světový." Více informací k doprovodnému programu najdete na webových stránkách Českých center nebo Centra současného umění DOX.

Kontakty:

Centrum současného umění DOX
Adresa kanceláře
Vojtěšská 8, 110 00 Praha 1
Tel: +420 224 930 927
Adresa výstavních prostor
Poupětova 1a, 170 00 Praha 7
www.doxprague.org
 
Otevírací hodiny
Po: 10 – 18
Út: zavřeno
St – Pá: 11 – 19
So – Ne: 10 – 18

Doprovodné programy probíhají každé pondělí a čtvrtek. Více na www.doxprague.org

Kontakt pro novináře:
Mediareport, s.r.o.
Terezie Kaslová
E: kaslova@me­diareport.cz

Hana Pokorná
E: pokorna@media­reprt.cz

Autor: zne

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět ostatním!

Výstava Moje Evropa


Přidejte svůj komentář k tipu - váš názor nás zajímá

 

Tipy čtenářů

Staňte se redaktory našich stránek a přidejte svůj tip

Nástroje

Odebírejte naše RSS RSS kanál

Dnes je 21.06.2024

Svátek má Alois

Citát pro dnešní den

Komerční sdělení

Získejte novou profesi !

Nabízíme poslední volná místa v masérském kurzu


www.sweb.cz

Náhled tisku | Vytisknout | Nahoru

2008 – 2009 © Prague Tip | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: c10.cz