Výstava - Pokračování výstavy fotografií o paní Olze Havlové na zámku Častolovice

22.04.2011 09:54

Od 23. dubna 2011 naleznete na zámku Častolovice výstavu fotografií o Olze Havlové a jejím působení pro Výbor dobré vůle – Nadaci Olgy Havlové. Výstava, původně připravená v rámci dvacátého výročí založení nadace, se koná již na třetím místě. Třiatřicet uměleckých fotografií z počátků činnosti nadace pořídili profesionální fotografové: Ondřej Němec, Přemysl Fialka, Gabriela Čapková, Zdeněk Chrapek a další. Výstava v zámecké galerii potrvá do 31. května 2011.

Olga Havlová

„Chtěli jsme oživit památku zakladatelky naší nadace a zároveň připomenout počátky zásadních změn v péči o lidi se zdravotním postižením, seniory a nemocné, které nastaly po roce 1989. Fotografie vzbudily velký ohlas a výstava začala putovat po republice. V letošním roce Brno, Častolovice, Roztoky u Prahy, Jablonec nad Nisou, máme naději, že v příštím roce půjde i na Slovensko“, říká MUDr. Milena Černá, ředitelka Nadace Olgy Havlové. „Byla to Olga Havlová, která mne přesvědčila, abych se vrátila na Zámek Častolovice a pracovala na jeho oživení“, říká Diana Sternbergová, majitelka zámku Častolovice. “Díky entuziazmu a síle Olgy dnes Častolovice žijí a za to Olze Havlové patří velké poděkování“, vysvětluje důvod konání výstavy na zámku Diana Sternbergová.

Vystavené fotografie zobrazují počátky Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, setkání paní Olgy s dětmi a dospělými se zdravotním postižením, ale také se spřízněnými osobnostmi, například s princeznou Dianou, hercem Alainem Delonem či španělskou princeznou Kristýnou. Další fotografie zachycují prostředí tehdejších psychiatrických léčeben a ústavů sociální péče. Výstava byla připravena v rámci oslav 20. výročí založení Nadace Olgy Havlové.

O Výboru dobré vůle – Nadaci Olgy Havlové:
Výbor dobré vůle založila Olga Havlová začátkem roku 1990 za účelem pomoci lidem se zdravotním postižením, lidem opuštěným a diskriminovaným v jejich začlenění do společnosti. Dne 23. září 1992 byla registrována Nadace Olgy Havlové.  Po celou dobu své činnosti se nadace věnuje podpoře potřebných lidí a organizací, které o ně pečují. Formou nadačních příspěvků rozdělila částku přesahující 640 milionů korun. Tím, že podporuje nestátní neziskové organizace působící v oblasti zdravotnictví, sociálních služeb, vzdělávání a podpory a ochrany lidských práv, se řadí k významným činitelům občanské společnosti v České republice.

O Zámku Častolovice:
Dějiny renesančního zámku Častolovic sahají až do 13. století. Během 14. a 15. století se zde vystřídala řada majitelů, mezi nimiž byl i král Jiří z Poděbrad nebo Vilém z Pernštejna. Roku 1577 se majiteli panství stali Oprštorfové. Ti přestavěli tvrz na pohodlné renesanční sídlo, obklopené zahradami, rybníkem a hospodářskými budovami. V roce 1684 koupili zámek Černínové, ale už roku 1694 se dostal do rukou Šternberků. Dnes zde žije a spravuje celé panství paní Diana Sternbergová. V historických místnostech má návštěvník možnost seznámit se s rozsáhlou sbírkou obrazů rodiny Sternbergů, jejich životním stylem a bytovou kulturou, tak jak se měnila v průběhu čtyř století. Zámek je znám svými dřevěnými malovanými kazetovými stropy a jedinečným prostorem Rytířského sálu.

 

Autor: Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havalové

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět ostatním!

Přidejte svůj komentář k tipu - váš názor nás zajímá

 

Tipy čtenářů

Staňte se redaktory našich stránek a přidejte svůj tip

Nástroje

Odebírejte naše RSS RSS kanál

Dnes je 03.12.2023

Svátek má Svatoslav

Citát pro dnešní den

Komerční sdělení

Získejte novou profesi !

Nabízíme poslední volná místa v masérském kurzu


www.sweb.cz

Náhled tisku | Vytisknout | Nahoru

2008 – 2009 © Prague Tip | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: c10.cz