Výstava v Praze - Gilbert & George v centru DOX: Cesty 1972 - 1992.Od 7.10. do 2.1.2011

08.10.2010 06:43

Uznávaná britská dvojice Gilbert & George se v Centru současného umění DOX představí české veřejnosti šesti uměleckými díly, vytvořenými v letech 1972 až 1992.

Gilbert & George - Cesty 1972 - 1992

Umělci, kteří prosluli počátkem sedmdesátých let specifickým druhem performance nazývaným "živé sochy", jsou dnes spojováni s fotografickými díly, které kolorují a sestavují v pravidelném rastru do větších formátů. Výstavu je možné navštívit od 7. října do 2. ledna.

Ve stejnou dobu probíhá v Galerii Rudolfinum mezinárodní přehlídka Decadence Now!, která tvorbu Gilberta & George staví do specifického kontextu.

Tvorba dvojice Gilbert & George měla velký vliv na generaci umělců osmdesátých a devadesátých let, tedy období, které pokrývá právě tato expozice. Výběr děl dobře reprezentuje všechny základní etapy v tvorbě dvojice: zpočátku chaotické dílo seskupené do asymetrických celků (The Major´s Port) dostává symetričtější formu (Human Bondage) a poté vstupuje barva (Fuck), která následně přebírá v obrazech umělecké dvojice hlavní roli. Podtitul výstavy Cesty je odvozen od největšího díla (253 x 639 cm) prezentovaného v centru DOX v horní galerii věžního prostoru určeného pro speciální projekty, jako například instalace typu site-specific nebo jiná velkoformátová výtvarná díla. Právě dílo Cesty, které je symbolem přechodu a hledání, považuje kurátor Otto
M. Urban ve tvorbě Gilberta & George za přelomové.

Retrospektivní charakter výstavy se uzavírá rokem 1992, ze kterého pochází dílo Yell. Z let 1997 a 2005 pak pocházejí exponáty vystavené v Galerii Rudolfinum. „Dá se říci, že Rudolfinum prezentuje tvorbu dvojice Gilbert & George od 2. poloviny 90. let do současnosti, zatímco DOX představuje období předchozí.  Výstava v centru DOX je sestavena tak, aby fungovala samostatně. Rudolfinum lze pak vnímat jako doplnění,“ říká o volbě vystavených děl kurátor Otto M. Urban a dodává: “Jde o skutečně prestižní a reprezentativní výběr.“

 K výstavě vydává centrum DOX doprovodnou publikaci s úvodním textem Otto M. Urbana.

Gilbert & George
Britskou uměleckou dvojici Gilbert & George tvoří Gilbert Proesch, narozený roku 1943 v San Martinu v Itálii, a George Passmore, narozený roku 1942 v Plymouthu v Anglii. Seznámili se při studiu sochařství na St. Martins School of Art v Londýně v roce 1967.  Od té doby jsou životními i uměleckými partnery.
Počátky jejich tvorby jsou spjaty s uměleckým žánrem zvaným performance art (zkráceně performance). Charakteristickým rysem jejich performancí byla prezentace momentů a situací každodenního života, které nazývali živoucími sochami a dokumentovali pomocí fotografie, případně filmu a videa. Vystupovali v nich ve společenských oděvech, v nichž se objevují i ve své pozdější tvorbě. V ní Gilbert & George dále rozvinuli svou práci s fotografií tím, že zvětšeniny začali kolorovat jasnými primárními barvami a sestavovat do větších souborů v pravidelných sítích.  Ve své práci často volí témata narušující společenská tabu, která čerpají z prostředí londýnského East Endu, kde Gilbert & George žijí a tvoří.

Dvojice je nositelem řady ocenění včetně prestižní britské Turner Prize (1986).  Roku 2005 zastupovali Velkou Británii na Benátském bienále, roku 2007 uspořádala Tate Modern jejich retrospektivní výstavu. Tvorba dvojice Gilbert & George je zastoupena v mnoha soukromých a veřejných sbírkách na celém světě.

Doprovodné programy:
Centrum současného umění DOX připravuje k výstavě sérii doprovodných programů. Akce se konají v přednáškovém sále nebo kavárně centra DOX od 18 hodin. Aktuální nabídku doprovodných programů naleznete na www.doxprague.org.

25.10. 2010
Karel Císař: Mřížka a řád v díle Gilberta a George
Přednáška bude věnována přehodnocení umělecké a společenské role, jakou v díle Gilberta a George hraje mřížka a řád. Zaměří se přitom nejen na jejich známé fotografické obrazy ze sedmdesátých a osmdesátých let, ale i na jejich práci s kresbou, filmem a archivem.

15.11. 2010
Jiří Valoch: Fotografie v konceptuálním umění s ohledem na ranější tvorbu Gilberta a George
Fotografie dostala v konceptuálním umění některých autorů klíčovou roli, protože byla vlastní linií, jejím dokumentem podobně jako textová formulace v těch nejradikálnějších podobách konceptů. Řada autorů začala používat fotografii jako přesnou artikulaci svého konceptu, počínaje manželi Becherovými a Edwardem Ruschou, jiní například kombinovali fotografii s textem.

2.12.2010
Pavlína Morganová: Živá socha / Living Sculpture
Přednáška představí v širším kontextu proměny sochy v umění 20. století s důrazem na prolínání sochařství a akce a tvorbu Gilberta a George.

K výstavě jsou připraveny pravidelné nedělní komentované prohlídky. Pro školy, rodiny i zájmové skupiny je připraven speciální vzdělávací program na téma „Tabu v umění“. Více informací na www.doxprague.org.

 Partneři centra DOX: 
Zdeněk Bakala, Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, TECHO, a.s., Premiant City Tour s.r.o., Prague Events Calendar, Poster Infinity s.r.o.

Mediální partner centra DOX:
Hospodářské noviny

KONTAKTY:
Centrum současného umění DOX
Adresa kanceláře
Vojtěšská 8, 110 00 Praha 1
T: +420 224 930 927
E: info@doxprague.org nebo media@doxprague.org
Adresa výstavních prostor
Poupětova 1a, 170 00 Praha 7
www.doxprague.org
www.facebook.com/DOXPrague.cz

Autor: TZ: DOX

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět ostatním!

Přidejte svůj komentář k tipu - váš názor nás zajímá

 

Tipy čtenářů

Staňte se redaktory našich stránek a přidejte svůj tip

Nástroje

Odebírejte naše RSS RSS kanál

Dnes je 19.06.2024

Svátek má Leoš

Citát pro dnešní den

Komerční sdělení

Získejte novou profesi !

Nabízíme poslední volná místa v masérském kurzu


www.sweb.cz

Náhled tisku | Vytisknout | Nahoru

2008 – 2009 © Prague Tip | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: c10.cz