Výstavy Praha - Robert Vano v Leica Gallery Prague, upozorňujeme pouze do 15.11. !

07.11.2009 14:19

Pro velkou návštěvnost se výstava The Platinum Collection prodlužuje a bude k vidění v Leica Gallery Prague, Školská 28 na Praze 1. do 15.11.2009......

každý den od 11.00 do 21.00 hodin. Vstupné na výstavu je 50 Kč a snížené 30 Kč. Hosté galerijní kavárny mají vstup zdarma. Robert Vano bude návštěvníkům osobně v galerii k dospozici: 17.9. od 16.00 do 19.00 hodin a pak každou středu od 16.00 do 19.00 hodin .


Název výstavy: The Platinum Collection
Datum výstavy: 15.9. – 15.11.2009
Místo konání: Leica Gallery Prague, Školská 28, Praha 1
Otevírací doba: denně od 11.00 do 21.00 hodin
Vstupné: plné 50 Kč, snížené 30 Kč, děti do 14 let zdarma. Hosté kavárny mají vstup zdarma
Kontakt pro více informací: Jana Bömerová 608 963 523,
jb@lgp.cz
Kniha: The Platinum Collection v českém a nebo anglickém jazyce- 970 Kč
Robert Vano bude návštěvníkům osobně v galerii k dospozici: 17.9. od 16.00 do 19.00 hodin a pak každou středu od 16.00 do 19.00 hodin
.

Leica Gallery Prague pořádá každoročně jednu velkou výstavu mimo své prostory.
Po loňském uspěšném stanu na Václavském náměstí, který navštívilo přes 160.000 diváků, si galerie letos pronajala klasickou výstavní síň. Přes 190 Robertem Vanem vlastnoručně vytvořených platinových fotografií bylo od 5.8. do 9.9. vystaveno v Galerie Mánes. Výstavu vidělo 23 000 návštěvníků.
Prodloužení výstavy v Leica Gallery Prague se koná v plné formě. Galerie prezentuje všech 199 platinových fotografií.

„Nikdy mě nenapadlo, že je fotografování blbost. Naopak mám obrovské štěstí, že mě to stále baví, ani nevím proč. Dělám stále totéž, jen občas měním místa. Nedovedu si představit, že bych dělal něco jiného.“

Robert Vano (*1948) se narodil v Nových Zámcích na Slovensku. V roce 1967, ve svých devatenácti letech krátce po maturitě, emigroval přes Itálii do USA. Začal pracovat v New Yorku jako kadeřník a vizážista. Asistoval u módních fotografů zvučných jmen , kterými byli například Horst P. Horst, Marco Glaviano, Catel, Fallai, Nadír a nebo Malerbi. V roce 1984 začal působit jako samostatný fotograf v New Yorku, Paříži a Miláně. Jeho práce najdeme v časopisech Harper’s Bazaar, Vogue, Elle, Cosmopolitan a dalších.
Kromě početných samostatných výstav se účastní také výstav skupinových. V roce 2008 vyšel knižní rozhovor Davida Hrbka s Robertem Vanem Někdy Ráj. V současné době pracuje v modelingové agentuře Czechoslovak Models.

Výstavu podpořli: JC Decaux, UniCredit Bank, BOOM TISK, Canon, Uniprint, Nadace ČFU, /3.dílna/
Mediální partneři výstavy: TV Nova, tn.cz, Hospodářske noviny, DIGIfoto

Text pro knihu The Platinum Collection:
Robert Vano je fotografem, který se velmi liší od současných progresivních fotografů, kteří se nadšeně podpořeni technickými vymoženostmi snaží dát umělecké fotografii novou podobu. Jako k ředitelce Leica galerie ke mně možná patří to, že jsem poněkud konzervativní. Rezignuji na nebezpečí, že mě někdo nazve druhohorní fosilií a tvrdošíjně odmítám inkjet a pigmentové tisky, nepřesvědčí mě okázale prezentované testy, které exaktně dokládají , že vydrží celý můj život. Jinak řečeno, pro věčné hodnoty jeden život nestačí a hodnota umění je prověřena právě tímto přesahem.
Robert Vano se technikou platinových printů obrací k počátkům a nechává své fotografie vykouzlit světlem. Platinové tisky jsou skrze svoji širokou škálu povrchů, tónů a hlavně skrze svoji dlouhou životnost oblíbené u investorů a sběratelů. Jedinečná krása drahého kovu přesvědčí svojí barevností od teplé černé přes načervenalou až po hnědou, které jsou v želatinových stříbrných tiscích nedosažitelné. Platinové tisky nejsou pouze krásné, ale patří k nejtrvanlivějším ze všech fotografických procesů. Platinové kovy (platina a palladium) jsou stabilnější než zlato a odhaduje se, že správně udělaný platinový tisk vydrží tisíce let.

Robert Vano se u nás proslavil především jako fotograf mužských aktů. Je však také vysoce profesionálním fotografem módy, v jeho tvorbě stojí vedle sebe portréty, květinová zátiší, pohledy na krajinu a akty. Touto pestrou různorodostí ztížil, ba znemožnil jednoznačnou kategorizaci svého díla. Každá škatulka by mu byla malá. Pro mě je však důležité, zda má fotograf “čitelný rukopis”. A u Roberta Vana je zjevné, že všechny fotografie jsou viděny jedním okem, patří k jedné rodině, patří k témuž jedinečnému postoji, který se nedá omezit pouze na řemeslně dokonale odvedenou práci.

Dvě stě platinových fotografií obsahuje retrospektivní výstava, na jejímž základě vznikla tato kniha. Každá jednotlivá fotografie je vyrobena časově náročně platinovou technikou. Píle Roberta Vana při vytváření fotografií a také vstřícná spolupráce na přípravě této výstavy mě přesvědčila, že fotografie je jeho životní náplní.

Robert Vano je vzácným fotografem dnešní doby, který nepospíchá a těší se z každého svého obrázku, hraje si s ním, vdechuje mu kouzlo krásy a pak svou radost dokážet sdílet s námi diváky.

Jana Bomerová, ředitelka Leica Gallery Prague

zdroj: TZ Leica Gallery

Autor: zne

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět ostatním!

Přidejte svůj komentář k tipu - váš názor nás zajímá

 

Tipy čtenářů

Staňte se redaktory našich stránek a přidejte svůj tip

Nástroje

Odebírejte naše RSS RSS kanál

Dnes je 15.07.2024

Svátek má Jindřich

Citát pro dnešní den

Komerční sdělení

Získejte novou profesi !

Nabízíme poslední volná místa v masérském kurzu


www.sweb.cz

Náhled tisku | Vytisknout | Nahoru

2008 – 2009 © Prague Tip | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: c10.cz