Lesní školka - Toulcův dvůr zaškolil pedagogy lesní školky a uvedl do provozu Lesníček

21.10.2010 23:28

O prázdninách proběhl v mateřské škole Semínko na Toulcově dvoře týdenní workshop  „Les jako třída pro předškoláky“. Seminář organizovala MŠ Semínko ve spolupráci s Univerzitou Freiburg v návaznosti na dlouhodobější spolupráci.

Na podzim začala při MŠ fungovat integrovaná lesní mateřská školka, která je výsledkem dlouhodobého úsilí o uznání LMŠ jako plnohodnotné alternativy ke klasické školce.

Mateřská školka tak uvedla do provozu Dětský dopolední klub Lesníček, inspirovaný lesní mateřskou školou.  Klub nabízí dopolední péči pro děti předškolního věku 3 – 7 let, která je zaměřena na harmonický, tělesný i duševní rozvoj dětí. Důraz se klade především na celodenní pobyt dětí ve volné přírodě, rozvíjí jejich přirozenou adaptabilitu a psychosociální vlastnosti. Děti pracují s přírodními materiály, pohybují se ve volném přírodním prostředí a vnímají každodenní rituály i sezónní krajinné záležitosti přirozeným způsobem. Díky tomu  zkvalitňují vzájemné sociální vztahy a environmentální senzitivu. Venku za každého počasí prožívají děti vše na vlastní kůži a dochází tak k ucelenému rozvoji jejich osobností.

V provozu je jedna třída pro max. 15 dětí, která funguje dva dny v týdnu, čtvrtek a pátek, od 8:00 do 12:00 hodin. Klub Lesníček stále přijímá zájemce. Klub je realizován v areálu Toulcova dvora a jeho přírodním okolí (Trojmezí, Hostivařský lesopark, meandry Botiče) se zázemím a stravováním v MŠ Semínko.

V srpnu byl zorganizován workshop, na kterém přednášeli němečtí lektoři. Zájem byl veliký, zúčastnilo se více než tři desítky pedagogů a těch, kteří se zajímají o lesní pedagogiku. Němečtí lektoři se nám snažili různými způsoby předat své dlouholeté zkušenosti z oblasti lesní pedagogiky. Seminář probíhal jak teoreticky, tak prakticky. Právě prožitková pedagogika je jednou z hlavních myšlenek LMŠ. V rámci semináře jsme si vyzkoušeli různé typy her v lese, způsoby, jakými lze vzdělávat děti přímo v přírodě. Dověděli jsme se mnoho nových informací a vyzkoušeli mnoho aktivit, které se budeme snažit uplatnit v naší nově otevřené lesní školce Lesníček.

Příspěvek Anne Gerhard nám ukázal historii a fungování LMŠ v Německu. Paní Ute Schulte-Ostermann z univerzity v Kielu nám předala své zkušenosti z oblasti učení se objevováním. Také jsme se sblížili s procesem tzv. „zlesnění“. V této praktické fázi jsme se naučili nové metody, jakým způsobem lze tvořit z přírodních materiálů.

Lektoři nám tak velmi zábavnou formou přibližovali podstatu lesní pedagogiky. Paní
Dr. Baete Kohler z Univerzity Freiburg přednášela o souvislostech mezi environmentální výchovou a trvale udržitelným rozvojem. Vydali jsme se také do blízkého hostivařského lesoparku, kde nám lektor-lesník Berthold Reichle, zajímavě vyprávěl o stromech a ukázal nám spoustu nápadů, jak s dětmi v lesním prostředí pracovat.

Pod lektorským vedením jsme vytvářeli vlastní projekty pro lesní mateřskou školu, kde jsme uplatnili rozmanité nápady a fantazii. Následně proběhla diskuse k vytvořeným projektům metodou „World-Café“, která sloužila k vyslechnutí cizích názorů a celkovému vybroušení projektů. Nakonec každá skupinka svůj projekt prezentovala. Celý seminář probíhal v pohodové, příjemné atmosféře, poznali jsme mnoho sympatických lidí, kteří mají stejně kladný vztah k lesním mateřským školám, a doufáme, že se dále bude zvyšovat povědomí a zájem o LMŠ v Česku.

Zájem o lesní školky v Česku roste. Hra v přírodě je cestou ke zdraví. Právě v přírodě je posilována nejen psychická odolnost, ale také odolnost manuální, tělesná. Pobyt venku je také prevencí proti různým nemocem a alergiím.  Hra v přírodě vede děti cestou přirozeného citového a sociálního vývoje. Prostředí děti inspiruje k tvůrčí činnosti, šikovnosti, rozvíjení fantazie.

Mnohé zájemce o alternativní mateřské školky jistě nepřekvapí, že v České republice již jedna soukromá lesní školka provozována je, Dětský dopolední klub Šárynka, který funguje od roku 2009 v přírodním areálu Šárka. V České republice se objevují i další přírůstky, Lesníček není výjimkou.

   
Dětský dopolední klub Lesníček
Toulcův dvůr – Středisko ekologické výchovy hl. m. Prahy
Kubatova 1/32, 102 00 Praha 10 – Hostivař
Kontakt: tel.: 272 652 171, e-mail: lesnicek@toulcuvdvur.cz
Informace: www.toulcuvdvur.cz/seminko


 

Autor: TZ: Toulcův dvůr

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět ostatním!

Přidejte svůj komentář k tipu - váš názor nás zajímá

 

Tipy čtenářů

Staňte se redaktory našich stránek a přidejte svůj tip

Nástroje

Odebírejte naše RSS RSS kanál

Dnes je 21.06.2024

Svátek má Alois

Citát pro dnešní den

Komerční sdělení

Získejte novou profesi !

Nabízíme poslední volná místa v masérském kurzu


www.sweb.cz

Náhled tisku | Vytisknout | Nahoru

2008 – 2009 © Prague Tip | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: c10.cz