Staročeský mikulášský jarmark na Toulcově dvoře

27.11.2010 10:41

Hostivařské Středisko ekologické výchovy Toulcův dvůr připravilo na sobotu 4. prosince od 10:00 do 16:30 Staročeský mikulášský jarmark. Na tradičním předvánočním setkání se mohou návštěvníci seznámit s desítkami prodejců a zúčastnit se atraktivního programu.

Staročeský mikulášský jarmark na Toulcově dvoře

Toulcův dvůr zaplní řada kvalitních prodejců, řemesla, písně a postavy adventu již dva dny před svátkem sv. Mikuláše, který se u nás slaví od 10. století. Předvánoční jarmark tak nabídne návštěvníkům nejen tradiční zvyky, ale také možnost seberealizace.

„Jsme přesvědčeni, že v mikulášském termínu bude v Praze nepřeberné množství akcí
a akciček. Náš program proto není zaměřen jen na Mikuláše, ale na celé adventní období,“ vysvětluje pohled pořadatelů Marie Moravcová.

Tradiční vánoční setkání bude doprovázet řada aktivit. „Letos jsme pro děti připravili dárkové dílny, kde si budou moci vlastnoručně vyrobit dárek a věnovat jej například někomu o Štědrém dnu pod stromeček,“ doplňují pořadatelé. Kromě strávení chvil se starými řemesly
a v dárkových dílnách budou mít návštěvníci možnost ochutnat medovinu a jiné vánoční likéry, zazpívat si vánoční písně či jen vybírat z bohaté mikulášské jarmareční nadílky.

V podvečer se návštěvníci setkají s postavami, které se na vsi v adventu pohybovaly. Kromě samotného Mikuláše, čertů a andělů to budou Lucky, Barborka a sám svatý Martin. Půjde také o další postavy, které svůj význam v současné době už ztratili, ale stále stojí za to si je připomínat, jako například Ambrož či Perchta.

Během programu, který bude probíhat po celý den, bude možné shlédnout výstavu „Zvyky adventu a vánoční doby“. Výstava je věnována našim předkům, kteří trávili čas s dlouhými zimními večery jinak než lidé 21. století. Vzájemně se navštěvovali a dělali při tom drobné práce. Bavili se hrou či vyprávěním vyráběli vánoční ozdoby a dodržovali různé zvyky
a obyčeje. „Na naší výstavě uvidíte tajemné postavy, hračky, dárky k Mikuláši, betlémy, vánočně vyzdobenou sednici či ozdobené stromečky a předměty, s nimiž lidé pracovali,“ popisuje organizátorka výstavy Marie Moravcová.

Mikulášské trhy si pamětníci pamatují jako čas nákupů dárků na Vánoce. V každém městě či vesnici nechyběly rozličné likéry, víno a punč, sušené ovoce, pečené kaštany, mandle a koření. Kromě toho trhovci vždy nabízeli velké množství typických výrobků právě pro tento den, jako betlémové postavičky, sortiment pečiva a perníků či rozličné cukrovinky.

Příjemná atmosféra adventního Toulcova dvora tak zavede návštěvníky do tohoto kouzelného předvánočního období. Staročeský Mikulášský jarmark bude benefiční akcí a návštěvníci tak kromě zážitku z akce samotné mohou odcházet i s dobrým pocitem, že jejich vstupné přispěje na dobrou věc.

Vstupné na akci: dospělí 80 Kč; děti od 4 let, studenti, důchodci 40 Kč
Rodinné vstupné: 1 dospělý a 2 děti 130 Kč; 2 dospělí a 2 děti 210 Kč

Místo konání a bližší informace o programech:
Středisko ekologické výchovy hl. m. Prahy Toulcův dvůr, Kubatova 1/32, 10200 Praha 10
www.toulcuvdvur.cz
Doprava: ze stanic metra Skalka (A) a Opatov (C) autobusem č. 177 nebo č. 175 do zastávky Toulcův dvůr


 

Autor: TZ:Toulcův dvůr

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět ostatním!

Staročeský mikulášský jarmark na Toulcově dvoře

Staročeský mikulášský jarmark na Toulcově dvoře

Staročeský mikulášský jarmark na Toulcově dvoře

Staročeský mikulášský jarmark na Toulcově dvoře

Staročeský mikulášský jarmark na Toulcově dvoře


Přidejte svůj komentář k tipu - váš názor nás zajímá

 

Tipy čtenářů

Staňte se redaktory našich stránek a přidejte svůj tip

Nástroje

Odebírejte naše RSS RSS kanál

Dnes je 21.06.2024

Svátek má Alois

Citát pro dnešní den

Komerční sdělení

Získejte novou profesi !

Nabízíme poslední volná místa v masérském kurzu


www.sweb.cz

Náhled tisku | Vytisknout | Nahoru

2008 – 2009 © Prague Tip | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: c10.cz