18.03.2010 13:26
Výstava seznamuje s licenčním modelem autorských práv, který se poprvé objevil teprve začátkem 21. století. Jde o nové pojetí vlastnictví umělecké tvorby, o možnosti sdílení děl a informací v počítačovém světě; o proměnu pojmů autorství a originalita; o šíření zdrojů po webové síti; o přímou dostupnost digitalizovaných zdrojů a archivů a o nárůst kolektivní tvořivosti.
Výstava o světovém hnutí za alternativní autorská práva pořádaná u příležitosti zpřístupnění informačního systému abART v licenci Creative Commons (CC) se koná od 18. března v Malé věži Centra současného umění DOX.
Výstava se soustřeďuje na svobodné rozhodování tvůrce o užívání díla, o způsobech jeho zveřejnění a šíření. Klade otázky po smyslu umělecké práce a zabývá se nutností hledat nové modely financování často velice náročných projektů.
Zisk? Sláva? Postavení? Poznání? Společné obohacení? Výstava nabízí na konkrétních příkladech a odkazech některé současné odpovědi. Především se zaměřuje na vznik a šíření autorské licence Creative Commons (CC) a dává návod k jejímu použití. Ukazuje a porovnává tři příklady užívání CC ve Spojených státech, Brazílii a České republice. Česká republika je od loňského roku dalším z padesátky států, kde CC už nalezla uplatnění (www.creativecommons.cz).
Generace umělců, vědců, programátorů a mnohých dalších vytvářejí hodnoty, které překračují tvrdé hranice autorského práva (copyrightu). Tyto hodnoty se prostřednictvím licenčního modelu CC stávají kolektivním bohatstvím a nabízejí svobodné využití. Inspirace, citace, kopie, parafráze a parodie, textové a obrazové koláže, samplování, opisy a samizdaty jsou běžné formy transformace cizích děl do vlastní tvorby. Nové technologie a celosvětová síť ale přinesly další možnosti společného sdílení, především rychlé, hromadné a nezprostředkované šíření.
Výstava připomene prehistorii „ilegálního umění“ – Jiřího Koláře, Andyho Warhola, Tomáše Vaňka, představí skladby světových i českých hudebníků šířené v licenci CC a otevřený softwarový on-line systém pro jejich remixování.
Během dubna a začátkem května se v Centru současného umění DOX uskuteční několik doprovodných akcí – filmová projekce, přednáška, informační workshop, Salon Creative Commons – přehlídka a burza prací. Více informací na www.doxprague.org.
Výstava, doprovodné akce, zpřístupněná díla (filmy, texty, hudba, písmo, fotografie atd.) jsou chráněné licencí CC. Kdokoli je tedy může bez svolení užívat a šířit. Nesmí je použít pro komerční účely a musí udat zdroj.
Činnost Archivu výtvarného umění podporuje Ministerstvo kultury České republiky.
KONTAKTY:
Archiv výtvarného umění
www.artarchiv.cz
Centrum současného umění DOX
Adresa výstavních prostor
Poupětova 1a, 170 00 Praha 7
www.doxprague.org
E: info@doxprague.org nebo media@doxprague.org
Otevírací hodiny
Po: 10–18
Út: zavřeno
St až Pá: 11-19
So a Ne: 10–18
Autor: TZ DOX
Jiří Kolář: Venuše (Boticelli), 1968-1969, roláž na mušelínu, 100 x 160 cm, Museum Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových
Jiří Kolář: Čekání na Quijota, 1966-1969, antikoláž na fotoplátně, 141 x 100 cm, Museum Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových
Staňte se redaktory našich stránek a přidejte svůj tip
Svátek má Cecílie
Náhled tisku | Vytisknout | Nahoru
2008 – 2009 © Prague Tip | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: c10.cz