09.03.2010 00:01
Městská knihovna v Praze, artotéka pobočky Opatov, představí v měsíci březnu tvorbu grafika Pavla Piekara s názvem Šumava – pocta minulosti a přítomnosti. V čele expozice jsou umístěné portréty „šumavských“ osobnostní: Julia Mařáka, KarlaKlostermanna, Josefa Váchala a Alfreda Kubina, jimiž chce autor prokázat úctu minulosti
Vedle těchto portrétů minulosti jsou vystaveny portréty přítomnosti - šumavské krajiny s ústředním tématem vody. Autor k tomu říká: "Dnes se již nemůžeme procházet krajinou nebo pod stromy, které kreslil a maloval Julius Mařák a pod kterými Karel Klostermann promýšlel své šumavské povídky. Postupující průmysl a hlavně přírodní kalamity způsobily, že se složení stromů v tomto pohoří změnilo. Co však zůstalo stejné a spojuje nás s jejich přítomností a tvorbou je pramenící voda, která se utváří na stále stejných místech těchto hor a stéká a proměňuje se v prameny a potoky, které viděl a kreslil také Josef Váchal a na německé straně hor Alfred Kubin. Stále živé jsou také místní legendy se skrytými životy duchů, vil a strašidel, který tento stále romantický a divoký kout území obklopují. Výstava je poctou jak tvůrcům minulosti tak současné energii, která se v tomto prostředí stále nachází."
Pavel Piekar vystudoval stavařinu na ČVUT a navštěvoval soukromá výtvarná školení u doc. Bohuslava Kutila a manželů Jenny a Jana Hladíkových. Technikou barevného linorytu se zabývá od roku 1983. Každá grafika vzniká podle přesné, realistické kresby. Předloha či její části se kopírují na jednotlivé desky. Pro každou barvu je vytvořena zvláštní matrice a výsledkem soutisku je potom barevný linoryt. Podle obtížnosti tématu se počet jednotlivých barev pohybuje mezi 5 až 50. Tiskne autorsky, v malých nákladech, jednotlivé barevné odstíny vznikají mícháním tiskařských a olejových barev.
Pavel Piekar pravidelně vystavuje od roku 1990, na kolektivních i samostatných výstavách. Jeho grafiky jsou zastoupeny jak ve veřejných, tak v soukromých sbírkách. Je členem spolků Umělecká beseda a Hollar. Pavel Piekar, když mluví o umění a s ním spojenou prací, říká: „Nevěřím na prvotní inspiraci. Umění je stálá, každodenní práce. Nejde o to, čekat na inspiraci až si nás najde - jde o to žít ve vnitřním světě, kde se vnější vizuální tvary – způsobem umělcova života – promění ve vhodné formy jeho vlastní tvorby. Umělecká tvorba je nezbytným každodenním pokrmem, biologickou nezbytností, stálou potřebou, která, pokud je naplněna, dává na druhou stranu pocit vnitřní rovnováhy. Pocit neustálého naplňování životního úkolu, vnitřní cestou, po které je zapotřebí stále jít. Každodenní, vytrvalé klepání na nebeskou bránu. Neboť jenom tehdy se může stát, že se brána pootevře.“
Výstava je přístupná ve vstupní hale knihovny:
PO-PÁ 9:00-19:00, SO 9:00-15:00
kontakt: adresa: Opatovská 1754
Praha 11
telefon: 272 918 759
email: knihovna@mlp.cz
Autor: zne
Staňte se redaktory našich stránek a přidejte svůj tip
Svátek má Klement
Náhled tisku | Vytisknout | Nahoru
2008 – 2009 © Prague Tip | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: c10.cz